bez tytułu (Ryba)

Ryszard Grzyb

olej na płótnie, 140 x 80 cm 1992

Obraz przedstawia rybę obwiedzioną czerwonym konturem, wpisaną w dużą pozio­mą kompozycję. Fantastyczne, błękitne tło wydaje się po części niebem, po części wodą. Łuski ogromnej ryby są zbudowane przez różnobarwne ornamentowe plamy.

Na początku lat 90. w Polsce hodowaliśmy z synem ryby akwariowe. Mieliśmy wtedy Pielęgnice pawiookie – niezwykle drapieżne ryby. Na obrazie „Ryba” przedstawiona jest we freestyle’u właśnie pielęgnica, którą przełożyłem na język malarski. Obraz składa się z kilku warstw. Ryba na tle nieba może pojawić się chyba tylko w wyobraźni malarza. Można namalować realistycznie rybę, jednak nie chciałem iść w tę stronę. Moją rybę rozdzieliłem na trzy warstwy – rysunek dosyć gruby, plakatowy, który jest jedną wartością i to, co go wypełnia – moja wersja pielęgnicy i jej kolorowości. Paćki są fragmentem impresjonistycznego obrazu. W środku na żółto namalowany jest układ pokarmowy. To nawiązanie do aborygenów, którzy również malowali serce i fragmenty układu pokarmowego.
– artysta o swoim obrazie

Praca jest charakterystyczna dla twórczości malarza z lat 90. XX w., w której kreuje barwne wizje z postaciami zwierząt przeplatane z niedookreślonymi for­mami. Wszystko tworzy dekoracyjne kompozycje działające na widza ładunkiem emocjonalnym, z wyczuwalną bezwarunkową radością istnienia i tworze­nia.

O Artyście

Ryszard Grzyb

Ryszard Grzyb

Malarz, poeta, projektant graficzny. Współtwórca legendarnej „Gruppy”. W latach 80. XX w. malował tzw. „papiery”, czyli wielkoformatowe kompozycje temperą na kartonie. Od lat 90. słynie z dekoracyjnych kompozycji, operujących kilkoma uproszczonymi motywami (np. ptaka, nosorożca, królika).

Więcej o Artyście