Mincho Judge

Mikołaj Kownacki

tusz na papierze,
21 x 29,7 cm
2016

Portret sędziego jest jednym z rysunków serii o państwowych bohaterach. Wielki i dumny sędzia-robot siedzi na tronie, pod którym rozrzucone są zwłoki skazanych przez niego robotów.

Praca nawiązuje do niesprawiedliwości systemu sprawiedliwości. Myślę, że większość ludzi na świecie wie lub czuje to, że to co rozumiemy przez słowo sprawiedliwość nie bardzo ich dotyczy albo wręcz wcale. Sprawiedliwości nie ma i nie było. To samo dotyczy słowa prawo, bo jeśli nie ma sprawiedliwości to prawo, które ma ją zabezpieczać jest jeszcze bardziej nic nieznaczącym, oddalonym od rzeczywistości słowem. 

Ta myśl jest fundamentem do powstania kompozycji – Judge. Jest również wyrazem niezgody do bycia osądzanym przez instytucje, w których dominują  ludzie niezdolni do zrozumienia, że nikt nie jest wstanie być obiektywny. Często fanatyczni, samolubni, karierowicze, niemoralni, służalcy  wobec represyjnych systemów, zakompleksieni, szukający władzy nad innymi, z wygórowanym ego, ludzie, który myślą, że zawsze maja rację, koledzy zepsutych polityków i monarchów, od których zależy życie zmanipulowanej przez nich większości.

– artysta o swojej pracy

  

 

 

 

  

   

 

O Artyście

Mikołaj Kownacki

Mikołaj Kownacki

Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem, animacją, wideo, rzeźbą oraz muzyką.

Więcej o Artyście