Obraz „Nic nie jest idealne” Izabeli Chamczyk został wylicytowany za 7 tys. zł, fot. DESA Unicum.
Obraz „KaPeWu” Martyny Ścibior osiągnął na aukcji cenę 10 tys. zł, fot. DESA Unicum.

Sukces artystów z kolekcji PKO Banku Polskiego

Prace artystek z Nowej Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego znalazły się w katalogu pionierskiego projektu „Sztuka Dzisiaj. Wybór kuratora”. Obrazy Izabeli Chamczyk i Martyny Ścibior, obok 50 innych prac, zostały wytypowane przez projektanta mody Łukasza Jemioła i trafiły na licytację w domu aukcyjnym DESA Unicum, a następnie do prywatnych kolekcji.

PKO Bank Polski od wielu lat promuje polską kulturę i sztukę. Obok kolekcji dzieł najwybitniejszych polskich artystów tworzy kolekcję młodej sztuki – Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie. W ten sposób również wspiera młodych twórców, którzy już dziś wyróżniają się na rynku i mają szansę dołączyć do grona najwybitniejszych.

Pierwszy sukces zanotowały właśnie Izabela Chamczyk i Martyna Ścibior. Ich obrazy zostały wybrane przez kuratora aukcji, projektanta mody Łukasza Jemioła, do zbioru najciekawszych i najbardziej wartościowych prac sztuki aktualnej w Polsce. Na licytacji w DESA Unicum (4 lutego) zostały kupione przez prywatnych kolekcjonerów.

Obraz „Nic nie jest idealne” Izabeli Chamczyk wylicytowano za 7 tys. zł., a „KaPeWu” Martyny Ścibior osiągnął cenę 10 tys. zł.

Sztuka oddziałuje na odbiorcę w taki sposób, w jaki odbiorca jest na nią przygotowany. Czasem jednych coś szokuje, a drugim się podoba. Każdy znajduje dla niej inny cel, i dla każdego stanowi coś innego – mówi Izabela Chamczyk.

– Celem współczesnej sztuki jest otwarcie się na zwykłego człowieka, który nie posiada klucza do jej odczytywania. Jej miejsce jest nie tylko w galeriach czy Internecie, ale w domu każdego człowieka. Chciałabym, żeby trafiała bezpośrednio do ludzi – dodaje Martyna Ścibior.

Aukcja sztuki najnowszej w oparciu o wybór zewnętrznego kuratora była pierwszym tego typu projektem w Polsce. W pierwszej edycji obiekty na aukcję w DESA Unicum wybrał projektant mody Łukasz Jemioł, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako artysta oraz prywatny kolekcjoner wskazał wschodzące gwiazdy młodego pokolenia artystów, pokazując nowe, ciekawe zjawiska w sztuce aktualnej.

Izabela Chamczyk (ur. 1980) jest malarką i performerką. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od ubiegłego roku jej prace znajdują się w Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego.

Maluje farbami akrylowymi, pozwalając im ściekać, mieszać się, tworzyć różnorodne struktury. Jej prace są wielowymiarowe i wielowarstwowe, zachęcające do poznawania ich nie tylko zmysłem wzroku, ale i dotyku.

Martyna Ścibior (ur. 1985 r.) ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Leona Tarasewicza i Mirosława Bałki. Jej obrazy zostały włączone do Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego.

Tworzy prace malowane lakierem do paznokci. Obrazy przypominają tkaniny. Sam proces tworzenia i materiał wykorzystany przez artystkę stanowią symboliczny obraz pozycji kobiet w społeczeństwie.

Martyna Ścibior i Izabela Chamczyk to nie jedyne wspierane przez PKO Bank Polski artystki, które odnoszą sukces na rynku sztuki. Regularnie na aukcjach w najbardziej renomowanych domach aukcyjnych pojawiają się także prace Filipa Moszanta. Twórca był uczestnikiem plenerów organizowanych przez bank, a jeden z jego obrazów jest w stałej ekspozycji sztuki w centrali.

Mariusz Kucharski