„Sztuka to wartość” – niezwykłe spotkanie z artystą już w czwartek w MNW

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Jest ona owocem trwającej od lat współpracy MNW z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. W najbliższy czwartek rusza towarzyszący ekspozycji cykl pokazów filmowych i spotkań z artystami, historykami i krytykami sztuki.

Kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego, jednego z najważniejszych instytucjonalnych mecenasów kultury, powstała w 1998 r. Wybór dzieł powierzono Andzie Rottenberg, która zgromadziła powstałe w połowie lat 90. XX w. prace wybitnych polskich artystów trzech pokoleń.

W najbliższy czwartek, 23 maja, o godzinie 18.00 w kinie MUZ odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego „Krzysztof M. Bednarski. Portret artysty”, a zaraz po nim spotkanie i rozmowa z artystą, którego prace zobaczyć można na wystawie.

– W rzeźbie Krzysztofa Bednarskiego „Król i Królowa. Słońce i Księżyc” dwa ciała wirują w miłosnym zespoleniu w niebiosach. Słońce i Księżyc w tradycji alchemicznej symbolizują pierwiastek kobiecy i męski. Inspiracją dla Krzysztofa M. Bednarskiego była rycina z czterowierszem z XVI-wiecznego traktatu alchemicznego. To praca o miłości, tańcu w niebiosach, marzeniu o pełni, cudownym zespoleniu, symbolizującym odnalezienie alchemicznego kamienia lub po prostu szczęścia. Na wystawie „Sztuka to wartość” prezentowana jest niewielka wersja tej pracy, duża rzeźba ma wysokość około 480 cm – mówi Bożena Pysiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wstęp na czwartkowe spotkanie jest bezpłatny. Niezbędne jest jednak pobranie wejściówek. Dostępne są online na stronie internetowej MNW oraz w kasie muzeum od 21 maja. Liczba miejsc ograniczona!

  • Oktawia Staciewińska

 


CYKL CZWARTKOWYCH SPOTKAŃ W MNW Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami 23 maja
Krzysztof M. Bednarski
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego Krzysztof M. Bednarski Portret artysty (18 min). 30 maja
Olga Wolniak
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego Olga Wolniak. Malarka (12 min). 6 czerwca
Jarosław Modzelewski
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego Jarosław Modzelewski. Portret artysty (17 min).

13 czerwca
Ryszard Grzyb
Podczas spotkania zaprezentowany zostaną filmy dokumentalne z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego Portret artysty: Tomasz Ciecierski (ok. 6 min) oraz Portret artysty: Ryszard Grzyb (ok. 14 min). 27 czerwca
Robert Maciejuk
Dyskusja podsumowująca wystawę połączona z pokazami filmów z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego.