„Przez dotyk” Barbary Falender

Z gracją przedstawia lekkość i zmysłowość w twardym kamieniu. Barbara Falender jest mistrzynią w oddawaniu delikatnych emocji w marmurze. W Lublinie trwa wystawa tej wybitnej polskiej rzeźbiarki. Wśród prezentowanych dzieł jest rzeźba „Narodziny” z Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego.

 

W swoich rzeźbach Barbara Falender eksponuje różne aspekty związane z cielesnością. Na wystawie można zapoznać się z twórczością erotyczną artystki z lat 70. i 80. XX wieku, gdy w męskich i kobiecych aktach afirmowała rozkosz, wyrażając kobiece pożądanie, spojrzenie i dotyk. Sensualność i miłosna wolność jej rzeźb była równie rewolucyjna pół wieku temu, jak i dzisiaj…

Na wystawie pierwszy raz publicznie pokazywana jest monumentalna marmurowa rzeźba „Hommage dla Aliny Szapocznikow”. Tę pracę artystka wykonała w tym roku, dedykując ją innej wielkiej rzeźbiarce.

Wybranym rzeźbom na wystawie towarzyszą filmy artystyczne Czesława Kałużnego i Anny Wachty, którzy dokumentowali powstawanie prac. Twórcą inscenizacji wystawy jest inny znany rzeźbiarz Grzegorz Kowalski, a kuratorem – Paweł Leszkowicz, autor wielu ekspozycji w Polsce i Wielkiej Brytanii.

 

Wystawa „Przez dotyk” Barbary Falender będzie czynna do 15 października 2023 r. w Galerii Wystaw Czasowych -1 oraz Galerii 0 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1).