Ryszard Grzyb – spotkanie z artystą już 13 czerwca

Mówią o nim, że jest podobny do Picassa. Gdy maluje, zawsze głośno słucha muzyki – od jazzu, przez rock po etno. Gdy pisze lub czyta, robi to w absolutnej ciszy. Od lat aktywnie ćwiczy karate, a od pewnego czasu również mai tai, bo to – jak mówi – uczy go koncentracji i łatwiej mu przywołać „obecność w teraźniejszości”. Ten człowiek ma tyle barw, ile jego obrazy. Poznajcie Ryszarda Grzyba.

Malarz ukończył wrocławską PWSSP w pracowni Zbigniewa Karpińskiego. Później związany był z warszawską ASP i działał w ramach słynnej artystycznej formacji „Gruppa”. Początkowo tworzył tzw. „papiery” – kompozycje wykonane na kartonie temperą i gwaszem. Pod koniec lat 80. zmienił styl i zajął się bardziej malarstwem olejnym.

W najbliższy czwartek, 13 czerwca, będzie okazja, by poznać Ryszarda Grzyba bliżej. W Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie z artystą, towarzyszące ekspozycji „Sztuka to wartość. Z kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego”. Na wystawie obejrzeć można dwa dzieła Ryszarda Grzyba „Bez tytułu” ale mające w nazwie dopisek: [Żaba] oraz [Ryba]. Oba pokazują, że zwierzęta to stały motyw dzieł artysty.

W czwartek o godzinie 18:00 w kinie MUZ warszawskiego Muzeum Narodowego odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego ukazującego warsztat artysty z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego. Prezentacja zostanie poszerzona o materiały wideo poświęcone także twórczości Tomasza Ciecierskiego, którego dzieło z 1997 roku także znajduje się na wystawie. Ciecierski ukończył studia na ASP w Warszawie, w której potem wykładał. Był również dwukrotnym stypendystą w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Jego pra¬ce wystawiano wielokrotnie w kraju i za granicą, brały także udział w prestiżowych międzynarodowych pokazach sztuki: Festiwale Malarstwa w Cagnes-sur-Mer, Bienna¬le w Sao Paulo oraz Documenta w Kassel. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) i Stedelijk Museum (Amsterdam).

Wstęp na czwartkowe spotkanie jest bezpłatny. Niezbędne jest jednak pobranie wejściówek. Dostępne są online na stronie internetowej MNW oraz w kasie muzeum od 11 czerwca. Liczba miejsc jest ograniczona.

  • Oktawia Staciewińska

 

 

 


W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego”. Jest ona owocem trwającej od lat współpracy MNW z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem wielu muzealnych przedsięwzięć. Prezentuje ponad 30 prac wybranych ze zbioru dzieł sztuki współczesnej zgromadzonych przez Bank. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą. Wystawę można oglądać do końca czerwca br. Towarzyszą jej liczne atrakcje, m.in. spotkania z artystami, koncerty oraz kuratorskie oprowadzenia. W najbliższy czwartek (13 czerwca) spotkanie z Ryszardem Grzybem. Warto tu być!