Brazil

Sebastian Krok

alkaid, akryl, lakier na płótnie,
130 x 114,5 cm
2017

Ciało i władza – oto dwa kluczowe tematy sztuki Sebastiana Kroka. Wokół nich artysta rozwija swoją malarską narrację. Oba tematy splatają się, jak u Michela Foucault, w ciasno związany supeł. Ten węzeł jest metaforą kondycji ponowoczesnej jednostki uwikłanej w społeczne relacje. Ciało jako przedmiot władzy i władza jako system zarządzania, dyscyplinowania, klasyfikacji i eksploatacji ciał.

Sebastian Krok zajmuje się tworzeniem wizualnych reprezentacji bohaterów występujących w tym biopolitycznym teatrum. Interesuje go plastyczność biopolityki. Czyni ją widzialną. Uwidacznianie jest w jego praktyce samo w sobie formą oporu. Próbą wyemancypowania samego siebie, ale również widza ze statusu przedmiotu – artystycznym środkiem do zajęcia wobec władzy podmiotowej pozycji…
Stach Szabłowski

O Artyście

Sebastian Krok

Sebastian Krok

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza (2014 r.) oraz aneks w pracowni Mirosława Bałki. Obecnie asystent w tejże pracowni na Wydziale Sztuki Mediów. W 2019 r. otworzył przewód doktorski na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Więcej o Artyście