
Che Nel Destructo
Praca jest kolażem zszytych sznurkiem arkuszy – specjalnie preparowanych, naznaczonych autorską patyną, która nadaje całej pracy charakter „starożytności” i szlachetności. Niebagatelne znaczenie dla ostatecznego efektu całości ma dbałość o rysunek, który wywołuje wrażenie iluzyjności przestrzeni i wzmaga tajemniczy nastrój intelektualnej, erudycyjnej całości. Autor nie zrezygnował tu ze swojej ulubionej poetyki łączenia niezależnych drobnych fragmentów w jedną „symultaniczną” całość.
Praca jest zbudowaną kompozycją z elementów zestawionych niczym wersy dadaistycznego czy surrealistycznego wiersza. Duże i małe elementy wywodzą się ze świata wyobrażeń i zainteresowań artysty: od elementów geometrycznych (koła, trójkąty, kule), poprzez architekturę, postać ludzką (tajemniczy cień kobiety dominujący kompozycję), przedmioty (renesansowo-manierystyczny kandelabr na środku kompozycji, po prawej stronie kobiecego cienia), a zakończywszy na napisach i liternictwie.
Obrazy i rysunki Makowskiego są syntezą wielu technik i stylów: tych najbardziej współczesnych i tych, które należą już do zapomnianej tradycji. W pracach artysty można zauważyć nawiązania do surrealizmu, dadaizmu, widać inspiracje różnymi kulturami i cywilizacjami, a także kabałą i magią. Makowski posługuje się też cytatami malarskimi i literackimi, ujawniając odbiorcy swoje artystyczne fascynacje.
Przy tworzeniu swoich dzieł artysta często stosował bardzo pracochłonne (wręcz alchemiczne) zabiegi, np. specjalne preparowanie papieru, z którego wykonuje niezwykłe księgi artystyczne. Ze szczególnym upodobaniem wykorzystuje podłoże papierowe, nawet do przygotowywania kompozycji dużych formatów.
O Artyście

Zbigniew Makowski
Zajmował się malarstwem i rysunkiem. Jego surrealistyczne obrazy znajdują się w kolekcjach najlepszych muzeów sztuki współczesnej na świecie: od Paryża, przez Nowy Jork, po Rio de Janeiro. Tworzył także oryginalne unikatowe książki, które od początku do końca wykonywał własnoręcznie.
Więcej o Artyście