Ćwiczenia z Paula Klee

Michał Chudzicki

olej i gwasz na papierze,
ok. 35 x 25 cm (każda praca)
2015

„Ćwiczenia z Paula Klee” to cykl malarski powstały w 2015 roku. Początkowa seria prac liczyła 30 obrazów, z nich artysta wyodrębnił 10, które stanowią esencję projektu.

Punktem wyjścia i pierwszą inspiracją był obraz Paula Klee „Walbeere” z 1921 r. To praca na papierze wykonana kombinowaną techniką malarską. Poziomów tej inspiracji w cyklu Chudzickiego jest wiele – od formy malarskiej i kolorystyki, poprzez technikę, aż do formatu.

Pierwsze cztery obrazy powtarzają abstrakcyjny, a jednak przypominający ludzkie postacie, układ geometrycznych plam. Podobnie jak u Klee pojawiają się rytmiczne trójkątne wzory. Następne prace są naturalnym przekształceniem obrazu poprzedzającego. Forma rodzi kolejną formę. Zmienia się także operowanie plamą barwną, gdzie kolory przenikają się wzajemnie poprzez namnażające się warstwy olejnych laserunków.

Zanim powstał ten cykl, artysta stworzył kilkaset malutkich szkiców – swoistych ćwiczeń.

O Artyście

Michał Chudzicki

Michał Chudzicki

Od 2011 r. kreował postać wymyślonego przez siebie artysty – Bruno Larka (1901-1936). Jest współzałożycielem kolektywu Roboczogodzina. W latach 2006-2011 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP (dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka). Od 2013 r. mieszka i pracuje w Lublinie.

Więcej o Artyście