Panika suchych oczu, gorącej twarzy i presji ciśnienia na każdy centymetr ciała

Julianna Wińczyk

akryl na płótnie,
115 x 115 cm
2021

Prace powstały na podstawie przeprowadzonych rozmów z osobami, które zgłosiły się do mnie po zobaczeniu mojego postu na Facebooku. Traktuję te osoby jak modeli, którzy pozują mi swoimi przeżyciami. Z racji epidemicznego stanu kontakt przebiegał na różne sposoby: na żywo, telefonicznie, poprzez rozmowę wideo lub pisaną. Każda rozmowa kończyła się notatkami, które stały się dla mnie szkicem obrazu. Poszukując najlepszego sposobu na zintegrowanie tych zapisków z powstałymi pracami, zdecydowałam się na ich nagranie i odczytywanie na głos. Poprzez złączenie notatek w jedno nagranie i nie przypisywanie ich do konkretnych prac chcę pokazać, że moich modeli wiele łączy, ponieważ ich reakcje i symptomy bywają bardzo podobne. Ilością wypowiedzi chcę również ukazać szerokie spektrum odczuwania emocji.

Przeprowadzając rozmowy poszukiwałam doświadczeń możliwych do zobrazowania, które pobudzą moją wyobraźnię. Każdy wywiad bazuje na indywidualnej historii modela/modelki, przeżywającego/przeżywającej emocje tak mocno, że wpływały one na jego/jej ciało. Najczęściej słuchałam opowieści o negatywnych emocjach, lecz niekiedy zdarzały się też historie pozytywne. Czasem były to doświadczenia związane ze zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi lub jednorazowe incydenty związane z ważnym wydarzeniem w życiu danej osoby. Silne emocje często odczuwane są w brzuchu i klatce piersiowej, wpływają na kanaliki łzowe oraz skłaniają do samookaleczania się. Modele odczuwali zmiany temperatur i brak kontroli nad ciałem, które zastygało lub trzęsło się. Poprzez tę pracę przeprowadzałam badanie korelacji między psychiką a ciałem. Uważam, że dzięki malarskiemu zobrazowaniu indywidualnych historii bólu, dyskomfortu czy przyjemności, mogę wzbudzić empatię, zainteresowanie i większe zrozumienie dla osób, które szczególnie głęboko przeżywają otaczający nas świat.

– Julianna Wińczyk

O Artyście

Julianna Wińczyk

Julianna Wińczyk

Artystka wizualna. W twórczości skupia się na człowieku i jego ciele, psychice, emocjach, otoczeniu oraz przyszłości. Poszukuje brudu, brzydkości i ukrytej strony wszystkiego. Interesuje się nurtem postapokaliptycznym, wprowadza tę fantastykę do świata sztuki tworząc obrazy i fotografie używając starych technik.

Więcej o Artyście