Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie

Z okazji jubileuszu 100-lecia powstania PKO Banku Polskiego w 2019 r. powstała Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie. Ma ona charakter otwarty i tworzą ją dzieła wybitnych młodych twórców między 25. a 45. rokiem życia, które powstały po roku 2000.

Kolekcja odzwierciedla twórczość jeszcze nienazwaną i niezaszufladkowaną. Reprezentuje szerokie spektrum artystycznych form wyrazu – od malarstwa, rzeźby i rysunku, po wideo, tkaninę czy performance. Składa się z prac artystów, których warto wesprzeć w rozwoju artystycznym, by mogli dołączyć w przyszłości do grona najwybitniejszych.

dr hab. Lidia Stefanowska

Dyrektor Zbiorów Bankowych, PKO Bank Polski
dr hab. Lidia Stefanowska photo

– Nowa kolekcja banku jest wyjątkowa. Jej unikatowość polega m.in. na tym, że gromadzimy prace odzwierciedlające optykę najnowszych poszukiwań twórczych. Nie sugerujemy się modnymi trendami, lecz umożliwiamy młodym artystom prezentację własnych przemyśleń w rozmaitych formach – mówi Lidia Stefanowska, dyrektor zbiorów bankowych w PKO Banku Polskim.

Lidia Stefanowska jest pomysłodawczynią modelu działania Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego oraz organizatorką działań na rzecz promocji polskiej sztuki współczesnej, m.in. plenerów i wystaw dla studentów szkół artystycznych.

– Wybór i ocenę merytoryczną konsultujemy z ekspertami: prof. Leonem Tarasewiczem oraz prof. Robertem Kuśmirowskim, którzy sami są wybitnymi artystami oraz wieloletnimi pedagogami ASP. Realizacja tego projektu daje nam niepowtarzalną szansę zgromadzenia dzieł sztuki najnowszej, jakiej nie posiada żadna polska instytucja – dodaje Lidia Stefanowska.

Pokaż więcejUkryj

prof. Leon Tarasewicz

Artysta, profesor malarstwa na warszawskiej ASP. Konsultant merytoryczny Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego
prof. Leon Tarasewicz photo

– Centrala PKO Banku Polskiego stała się wybitnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy. Za sprawą działań Fundacji PKO Banku Polskiego opracowana została kolekcja najwybitniejszych twórców młodego pokolenia, której bank jest dysponentem i może być z niej dumny. Trudno szukać drugiego takiego miejsca, które poprzez wspieranie twórczości studentów szkół artystycznych miałoby tak duży wkład w rozwój sztuki młodego pokolenia – ocenia prof. Leon Tarasewicz, wybitny artysta, profesor malarstwa na warszawskiej ASP.

Leon Tarasewicz jest konsultantem PKO Banku Polskiego przy tworzeniu Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie. To jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, profesor sztuk plastycznych i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– W głównej siedzibie PKO Banku Polskiego prezentowana jest młoda polska sztuka prezentowana przez najwybitniejszych studentów uczelni artystycznych w Polsce. Ci artyści wyłapując najnowsze trendy w sztuce międzynarodowej budują współczesny dyskurs młodej polskiej sztuki na światowym poziomie. – dodaje prof. Leon Tarasewicz.

Pokaż więcejUkryj

Robert Kuśmirowski

Artysta, kurator sztuki. Konsultant merytoryczny Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego
Robert Kuśmirowski photo

– Budujemy pomost kulturowy i promujemy młodych artystów, pokazując światu ich prawdziwą i wartościową twórczość. Próbujemy ich wspomóc, by mogli się artystycznie realizować i rozwijać – mówi Robert Kuśmirowski, konsultant merytoryczny przy tworzeniu Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie.

Robert Kuśmirowski jest konsultantem merytorycznym przy tworzeniu Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie. Był kuratorem pierwszej wystawy kolekcji – „Newcomers” w Centrum Praskim KONESER w październiku 2020 r.

– Dobra sztuka nie zawsze jest łatwa w odbiorze. Funkcjonując na rynku sztuki przez 20 lat, wiele razy widziałem młodych twórców, którzy robili doskonałą sztukę, a po kilku latach znikali. Bo dobra sztuka czasem bywa trudna, a taką trudno sprzedać. Artysta był więc zmuszony do rezygnacji z tworzenia na rzecz „normalnej pracy” – tłumaczy Robert Kuśmirowski.

Pokaż więcejUkryj