Fundacja PKO Banku Polskiego sponsorem pleneru Pracowni Przestrzeni Malarskiej profesora Leona Tarasewicza

Fundacja PKO Banku Polskiego jest sponsorem pleneru pracowni malarskiej profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wybitnego polskiego artysty, Leona Tarasewicza.

Plener odbędzie się w dniach 17–23.11.2013 roku w Sejnach i weźmie w nim udział trzynaścioro studentów Tarasewicza. Wydarzenie będzie poświęcone problematyce wielokulturowego dziedzictwa regionu sejneńskiego (pogranicze kultur: polskiej, litewskiej i białoruskiej), z którego pochodzą znakomite postacie polskiej kultury i polityki, m.in. Czesław Miłosz i Józef Piłsudski. W Sejnach od wielu lat działa znana w świecie Fundacja „Pogranicze”, zajmująca się dialogiem międzykulturowym. Po zakończeniu pleneru w centrali PKO Banku Polskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż prac studentów biorących w nim udział.

Celem projektu jest nie tylko warsztat sztuki, ale i wdrożenie uczestników pleneru w kontekst miejsca związanego z życiem i dziełem poety i pisarza Czesława Miłosza oraz w kontekst historyczny wielokulturowego regionu sejneńskiego (pogranicze kultur polskiej, litewskiej i białoruskiej, z pozostałościami świata żydowskiego), w oparciu o okres międzywojnia.

Plener odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, gdzie znajduje się dwór należący przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. Krasnogrudzki dwór to miejsce gościnne, propagujące działania artystyczne i edukacyjne związane z wielokulturowością pogranicza, realizujące działalność kulturalno-edukacyjną związaną z dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego, rodzinnością Europy, różnorodnością kulturową obszarów pogranicza i osobą Czesława Miłosza.

Plener będzie się składał z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas wykładów studenci zapoznają się z okresem międzywojnia, dotykając tematyki m.in. awangardy radzieckiej, sztuki niemieckiej, Polski w czasach Piłsudskiego. Osobna część pracy związana będzie z miejscem, Krasnogrudą, jej historią, dworem krasnogrudzkim, życiem i twórczością Czesława Milosza, a także Sejneńszczyzną i jej tradycją sąsiedzką. Akademicy zanurzeni zostaną w pracę Pogranicza m.in. poprzez udział w warsztacie i koncercie muzyki żydowskiej, w prezentacji pracowni artystycznych Pogranicza, prezentacji Filmowej Kolekcji Bajek, Opowieści Pogranicza (jednym z autorów filmów jest prof. Leon Tarasewicz), czy prezentacji wystaw: w Białej Synagodze – „Gliniana Księga”, Domu Pogranicza – „ISRAEL_TAGS|fotografie z Izraela”, Dworze w Krasnogrudzie – „Szukanie Ojczyzny. Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza.”

  • Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza”, Polskie Radio program 2, Wrota Podlasia, Niebywałe Suwałki, Radio Białystok