Wernisaż prac studentów prof. Jana Gryki z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Młodzi artyści pod koniec maja br. uczestniczyli w plenerze malarskim. Plener Pracowni Intermediów i Rysunku pod mecenatem Fundacji PKO Banku Polskiego odbył się w Krainie Rumianku – ośrodku edukacji regionalnej znajdującym się w podlubelskim Hołownie. Plener był prowadzony przez prof. Jana Grykę oraz Roberta Kuśmirowskiego, który należy do czołówki polskich artystów na świecie.

Jan Gryka urodził się w 1959 roku w Michałowie. Dyplom z malarstwa obronił w 1983 roku w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Stelmasika. Na Wydziale Artystycznym pracuje od czasu ukończenia studiów prowadząc zajęcia z malarstwa, rysunku, fotografii, wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych oraz działań intermedialnych. W 1997 roku powołał na Wydziale Artystycznym Intermedialne Koło Naukowe. Od 1985 roku współpracuje z Galerią „Białą”, współtworząc wspólnie z Anną Nawrot jej merytoryczny program. Od 1996 roku prowadzi edukacyjny program Młode Forum Sztuki Galerii „Białej”. W jego ramach odbyło się kilkadziesiąt wystaw, pokazów, wykładów i projekcji. Jest założycielem i dyrektorem lubelskiej galerii „Biała”.

Robert Kuśmirowski – performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Urodzony w 1973 roku w Łodzi. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes. Był nominowany do Paszportów „Polityki”, a w 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu internetowego magazynu Raster. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Galeria „Biała” istnieje od 1985 roku. Działa w ramach Centrum Kultury w Lublinie. Jest galerią autorską, niekomercyjną, zainicjowaną i kierowaną przez Annę Nawrot i Jana Grykę. Galeria ukazuje nowe zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej przejawach i formach. Punktem wyjściowym programu galerii stała się chęć wytworzenia własnej przestrzeni artystycznej, budowanej na bazie aktualnej sztuki poszukujących, niekonwencjonalnych artystów.

Galeria zorganizowała do 2006 r. ponad 300 wystaw, spotkań i prezentacji, wśród nich wystawy zbiorowe w galeriach poza Lublinem, m.in. Biała – sztuka bez ścian w Katowicach i Krakowie (1994), Dziewięć kwadratów dla Białej w Orońsku (1997), Biała sztuka w Poznaniu (1999), Postacademia w Kijowie (2002), Biała strefa w Warszawie (2006). Od 1996 roku w galerii realizowany jest program edukacyjny dla studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod nazwą Młode Forum Sztuki, prowadzony przez Jana Grykę. W latach 1996-98 zrealizowano projekt Nowe przestrzenie sztuki, a w sezonie 2003/2004 cykl wystaw Uwaga malarstwo! Rok 2005 – jubileusz dwudziestolecia – poświęcony był sztuce artystów, którzy wywarli największy wpływ na program galerii. Wśród nich znaleźli się Leon Tarasewicz, Krzysztof Sołowiej, Robert Maciejuk, Mirosłąw Maszlanko – wielokrotnie pokazywani w Białej oraz artyści pracujący w Lublinie – Irena Nawrot, Jan Gryka, Danuta Kuciak i Anna Nawrot. W cyklu tym zaprezentowali się również artyści najmłodszego pokolenia, którzy w Białej rozpoczynali swą artystyczną drogę – Katarzyna Korzeniecka, Robert Kuśmirowski, Eliza Galey i Bogna Burska. W tym roku odbyła się również w kilkudziesięciu pomieszczeniach Centrum Kultury wielka wystawa zbiorowa Nova Biała z udziałem 30 artystów lubelskich, głównie najmłodszego pokolenia. W 2006 roku zainicjowano cykl Biała Klasa, prezentujący najmłodszą sztukę lubelską, w tym wystawy Mariusza Tarkawiana, Cezarego Klimaszewskiego, Pauliny Kary, Marcina Łukasiewicza, Kamila Stańczaka, Michała Stachyry, Magdaleny Janusz, Justyny Janusz, Anny Gryczki. Galeria posiada swoje archiwum (dokumentacja wystaw, katalogi, książki o sztuce, pisma artystyczne, druki). Malarstwo, fotografia, sztuka video, rzeźba, sztuka obiektu, instalacja, rysunek, grafika, tkanina, performance.