„Droga” Bogny Burskiej w Düsseldorfie

Praca Bogny Burskiej z Kolekcji PKO Banku Polskiego jest eksponowana w Instytucie Polskim w Düsseldorfie. „Droga” prezentuje się znakomicie i jest niezwykle ważnym dziełem wpisującym się w tematykę wystawy.

Wystawa Bogny Burskiej Division (Podzielenie) to wielowątkowa transmedialna narracja o nieprzystawalności naszych wyobrażeń i klisz mentalnych, symetrycznym budowaniu pojęć i fałszywych uproszczeniach w czasach dominacji narracji populistycznych na świecie.

Wspólnym elementem jest temat zachodzących na siebie relacji fikcji i abstrakcji z realnością i faktami. Wystawa odnosi się do dystopijnego i paradoksalnego współistnienia wykluczających się porządków (filozoficznych, społeczno-kulturowych czy politycznych), a jednak funkcjonujących i kształtujących oblicze współczesności oraz łatwo adaptujących się do nowych zjawisk dzisiejszego świata.

Sztuka Bogny Burskiej bywa czasem określana jako połączenie sztuki krytycznej z problematyką estetyczną. Na wystawie prezentowane są prace  z ostatnich kilku lat twórczości artystki pokazujących jej aktywność w obszarach wielu dziedzin, od najnowszego malarstwa abstrakcyjnego po film, dramat i teatr.

Bogna Burska posługuje się wieloma formami wypowiedzi, tworzy instalacje, realizacje przestrzenne, fotografie, malarstwo, wideo, sztuki teatralne. Jest też profesorką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.