
Pod wzgórzem
Obraz przedstawia intymny, pełen melancholii widok: podwórko z betonowym budynkiem i wirującą na wietrze firanką w otwartym oknie (prawy górny róg kompozycji) oraz soczyście zielony ogród otaczający budynek. W ogrodzie leży porzucona lalka nadająca całości wyrazu niepokoju i tajemnicy. Kontrapunktem dla lalki jest stół – betonowy blok pod drzewem (w lewym dolnym rogu kompozycji). Całość namalowana jest w stylistyce fotorealistycznej, z podkreśleniem elementów światłocieniowych i luministycznych. Najważniejsza jest niezwykła, pełna napięcia atmosfera ulotnej chwili charakterystyczna dla malarstwa Łukasza Korolkiewicza.
Obraz jest z jednej strony przedstawieniem współczesnej rzeczywistości, z drugiej strony wizją podkreślającą pikturalne własności obrazu i odwołującą się do tradycji impresjonizmu francuskiego, a jeszcze bardziej do polskiego malarstwa okresu Młodej Polski. Pejzaż odwołuje się do pejzaży Władysława Podkowińskiego czy Jacka Malczewskiego, a porzucona w prawym dolnym rogu obrazu lalka nasuwa myśl o malarstwie Witolda Wojtkiewicza.
Łukasz Korolkiewicz, „Pod wzgórzem” – AUDIOPRZEWODNIK:
O Artyście

Łukasz Korolkiewicz
Jeden z najważniejszych polskich twórców malarstwa hiperrealistycznego i nowej figuracji. Jego prace są wiernym odwzorowaniem otaczającej rzeczywistości, którą artysta najpierw uwiecznia na fotografiach. Absolwent i wykładowca warszawskiej ASP. Przez krytyków bywa nazywany współczesnym Jackiem Malczewskim.
Więcej o Artyście