DACHY 1
Na nieokreślonym bladoniebieskim tle widzimy trzy dachy surrealistycznie oddzielone od jakiejkolwiek architektury. Pozbawiona kontekstu iluzjonistycznie ujęta perspektywa staje się figurą, której perspektywicznego sensu nie rozumiemy lub wręcz figurą niemożliwą, wywołującą niepokój swoją techniczną doskonałością.
Praca powstała tuż po dyplomie malarza w 1990 r. na warszawskiej ASP. Wówczas Robert Maciejuk malował obrazy, w których wyraźne były echa inspiracji architekturą renesansu i perspektywą wykreślną („Ćwiczenia z perspektywy według Ucella” 1991).
Na płótnach artysta przedstawiał w tamtym okresie twórczości pojedyncze proste motywy architektoniczne, takie jak schody, murki, baldachimy czy okna. Panuje atmosfera rodem z surrealizmu. Bezludne, opustoszałe przestrzenie z monumentalnymi wnętrzami lub fragmentami sterylnych miast zwiastują tajemnicę. Każdy obraz można rozłożyć na geometryczne elementy i płaszczyzny, co sugeruje, że najważniejsza dla artysty jest konstrukcja.
O Artyście
Robert Maciejuk
Jego sztuka jest oceniana jako „malarstwo prawdziwe”, czyli takie, które odznacza się: klasyczną techniką, profesjonalnym wykonaniem oraz licznymi odwołaniami do tradycji. Znany jest przede wszystkim z przedstawień zmodyfikowanych znaków i logotypów oraz dojrzałych portretów Misia Uszatka czy Kubusia Puchatka.
Więcej o Artyście