Drzewo wiadomości dobrego i złego

Magdalena Abakanowicz

rzeźba, stal spawana
wysokość: 500 cm, wymiary podstawy: 110x100x90 cm
1998

Praca jest jednym z projektów monumentalnych, jakie artystka zrealizowała w przestrzeni publicznej. Było to pierwsze dzieło, które stworzyła dla rodzinnego miasta, Warszawy, i jedno z niewielu, jakie powstało w kraju. Większość rzeźb Abakanowicz tworzyła bowiem zagranicą.
Rzeźba jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu – podczas gdy większość dzieł Abakanowicz jest publicznie dostępna, pracę w Centrali PKO Banku Polskiego mogą oglądać jedynie pracownicy i goście banku, gdyż rzeźba jest usytuowana wewnątrz budynku.

„Drzewo wiadomości dobrego i złego” powstało w 1998 r. na zamówienie do nowej siedziby PKO Banku Polskiego przy ul. Puławskiej 15 w Warszawie. Praca nawiązuje do pierwszego obiektu artystki umiejscowionego trwale w przestrzeni pozagaleryjnej – drzewopodobnej stalowej formy, która powstała podczas 1. Biennale Form Przestrzennych (w 1965 r.) w Elblągu, gdzie można ją oglądać do dziś (przy Bramie Targowej). Podobne są również metalowe realizacje ze Stanów Zjednoczonych z 1993 i 2001 r.

O Artyście

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz

Jedna z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Rzeźbiarka, twórczyni tkaniny artystycznej, profesor sztuk pięknych. Jej monumentalne kompozycje przestrzenne zyskały nazwę abakanów. Wprowadziła tkaninę artystyczną w obszar sztuki współczesnej.

Więcej o Artyście