Dziennik nr 87c

Włodzimierz Pawlak

olej i ołówek na płótnie,
24 x 18 cm
1997

Obraz jest małym płótnem z cyklu „Dzienniki”, w typowym dla tej serii formacie pionowego prostokąta.

„Dzienniki” to cykl niefiguratywnych obrazów składających się z wielu kre­sek rytych w jeszcze świeżej strukturze farby (najczęściej białej, czasem czerwonej). Cykl powstaje od 1989 r. i liczy już ponad 150 obrazów o róż­nych wymiarach: od małych (18 x 34 cm) do wielkich (160 x 200 cm).

„Dzienniki” są osobistą dokumentacją kolejnych dni w życiu artysty. Strukturę obrazów z tego cyklu podkreśla efekt miękkiej, schnącej farby, co wskazuje na interpretację tych prac jako analizy procesu twórczego. Wizualnie dzieła są czasem porównywane z „Detalami” Romana Opał­ki lub z obrazami unistycznymi Władysława Strzemińskiego – analogie występują jednak jedynie na bardzo powierzchownym poziomie.

O Artyście

Włodzimierz Pawlak

Włodzimierz Pawlak

Malarz, performer, teoretyk sztuki, pedagog, poeta. W latach 80. XX w. współtwórca legendarnej „Gruppy”. Autor słynnych cykli: „Dzienniki”, na których ryje ołówkiem kreski na świeżo malowanej farbie olejnej, „Tablice dydaktyczne” z elementami z różnych dziedzin wiedzy i kultury oraz „Notatki o sztuce” z odniesieniami do twórczości Malewicza czy Strzemińskiego.

Więcej o Artyście