Hybryda

Martyna Ścibior

hybrydowy lakier do paznokci na płótnie,
120 x 120 cm
2019

Obraz wykonany resztkami hybrydowych lakierów do paznokci zbieranymi od różnych kobiet. W tej technice lakier utwardzany jest za pomocą lampy UV. Jak mówi sama artystka: „mając taki lakier na paznokciach można zmywać, prać, sprzątać, gotować, drapać, a cały ten wysiłek nie zostawi na paznokciach nawet najmniejszego śladu”.

O Artyście

Martyna Ścibior

Martyna Ścibior

Ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom „Etapy” w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida obroniła w 2012 r., aneks „Psssy” w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów ASP.

Martyna Ścibior maluje lakierami do paznokci, które zbiera wśród kobiet. Działania artystki można porównać z naśladowaniem „mantrycznej” istoty rzeczy zakodowanej w powtarzalnej czynności. Robi to nie dlatego, aby zamanifestować kobiece zniewolenie, ale przeciwnie – wskazać drogę wyzwolenia od powszedniości, od przypisanych kobiecie ról społecznych i powinności. Jej malowanie długopisem lub lakierem do paznokci można zatem odczytywać jako transfigurację samego procesu tworzenia i towarzyszących mu napięć emocjonalnych.

Więcej o Artyście