Kontra

Martyna Ścibior

lakier do paznokci na płótnie,
180 x 270 cm (6-częściowy)
2018

Obraz powstał z resztek lakierów do paznokci zbieranych od różnych, obcych sobie kobiet. Nawiązuje do uzależniającego wręcz dziergania na drutach. Poprzez ekspresyjną kompozycję pokazuje dynamizm świata, wielorakich postaw życiowych i brnięcie przez każdy rutynowy dzień. Mimo wszystko. Do określonego celu…

O Artyście

Martyna Ścibior

Martyna Ścibior

Ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom „Etapy” w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr. Pawła Susida obroniła w 2012 r., aneks „Psssy” w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów ASP.

Martyna Ścibior maluje lakierami do paznokci, które zbiera wśród kobiet. Działania artystki można porównać z naśladowaniem „mantrycznej” istoty rzeczy zakodowanej w powtarzalnej czynności. Robi to nie dlatego, aby zamanifestować kobiece zniewolenie, ale przeciwnie – wskazać drogę wyzwolenia od powszedniości, od przypisanych kobiecie ról społecznych i powinności. Jej malowanie długopisem lub lakierem do paznokci można zatem odczytywać jako transfigurację samego procesu tworzenia i towarzyszących mu napięć emocjonalnych.

Więcej o Artyście