Konya-Ladik

Olga Wolniak

olej na płótnie, 200 x 140 cm 1998

Duży obraz w formacie prostokąta wiernie odtwarza (w skali 1:1) pstrokaty wzór orientalnego dywanu Konya-Ladik – jeden z typów tureckich dywanów.

Wiele podobnych dywanów pokrywa podłogi polskich mieszkań. Orientalne ornamenty ko­jarzą się więc raczej z typowym salonem lat 80. XX w. niż z bliskowschod­nią egzotyką. Wolniak wykorzystuje tę „swojskość” kształtów i wzorów. Za pomocą farby pieczołowicie utrwala fakturę i de­seń kobierców, a przy okazji zwraca uwagę na kobiece zajęcia – tradycje przekazywane córce przez matkę.

W każdym z nas tkwi energia czy raczej aura właściwa tylko jednej jedynej oso­bie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jej przekazuje­my innym ludziom nie za pomocą słownych komunikatów, ale dotykiem, gestem, spojrzeniem. Maluję, ponieważ uważam, że nasze dłonie przekazują ją w najbardziej bezpośredni sposób.
– artystka o swojej twórczości

Olga Wolniak, „Konya-Ladik” – AUDIOPRZEWODNIK:

O Artyście

Olga Wolniak

Olga Wolniak

Znana z wielkoformatowego malarstwa olejnego przedstawiającego tkaniny: obrazów-dywanów oraz obrazów-haftów. Jest jedną z nielicznych kobiet uprawiających malarstwo, których twórczość bardzo mocno zaznaczyła swoją obecność w sztuce współczesnej od lat 80. XX w.

Więcej o Artyście