
Suszenie elementów kamiennych
W obrazie widać charakterystyczne dla artysty budowanie formy poprzez upraszczanie, które przywodzi na myśl formę abstrakcyjną. Artysta działa znakiem i sugeruje realne kształty, które buduje za pomocą precyzyjnie dobranego koloru. Kompozycja jest niemal monochromatyczna. Skomplikowana forma jest budowana poprzez subtelną gradację odcieni czerwieni płynnie przechodzących w brązy. Tak płynne przechodzenie w ramach jednego koloru i subtelne tonacje pokazują wybitny kunszt malarski artysty.
Kurczowe trzymanie się rzeczywistości zostało przefiltrowane przez wyobraźnię malarza – widać inspirację twórczością największego z kubistów Paula Cezanne’a oraz rodzimego Andrzeja Wróblewskiego. Sama tematyka staje się mniej istotna – liczy się kolor, światło, bryły na płaszczyźnie.
Obraz powstał w latach 90. XX w., które – jak zauważa sam artysta – należały do najlepszego okresu w jego twórczości, mimo iż w to latach 80. współtworzył Gruppę (jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych II poł. XX w.). Praca posiada wszystkie istotne cechy obrazów malarza, nazywanych obrazami-deklaracjami, manifestami artystycznymi samymi w sobie. Są to zwykle duże uproszczenia naszkicowanych postaci ludzkich, które wykonują gesty i czynności wymienione w tytułach obrazów (najczęściej zestawione z płaskim jednobarwnym tłem).
Dodatkową wartość pracy przedstawia technika wykonania obrazu. To jeden z ostatnich prac Modzelewskiego wykonanych w technice olejnej – już rok później artysta zarzucił ją na rzecz tempery.
Jarosław Modzelewski, „Suszenie elementów kamiennych” – AUDIOPRZEWODNIK:
O Artyście

Jarosław Modzelewski
Jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych w Polsce. Profesor warszawskiej ASP. Współtwórca legendarnej Gruppy. W jego obrazach obecne jest wyciszenie i uporządkowanie. Często jest określany mianem malarza „ikon codzienności”.
Więcej o Artyście