Marta Fic

ur. 1989 r., Chełm Zobacz dzieła Artysty →

Ukończyła malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Pierwsze prace zamieszczała w wirtualnych galeriach, takich jak Truml, Variart i Digart. W 2014 r. wzięła udział w projekcie „Horror na Roztoczu” wydawnictwa Alter Manes, wykonując ilustracje do trzech opowiadań. W 2019 r. stworzyła ilustracje do książki „Czubek” Bożeny Kraczkowskiej (Wydawnictwo Novae Res).

Tworzy intuicyjne rysunki za pomocą długopisów, czasem dodając do nich krótkie komentarze. W swoich pracach poszukuje tego, co jeszcze nieznane i głęboko ukryte pod maską powierzchowności. Inspiracje czerpie z zapatrzenia się na czas miniony: wspomnienia, marzenia i sny są nieodłącznym atrybutem jej działań twórczych.

W szybkiej, schematycznej formie Artystka przytacza anegdotki dnia codziennego. Banalne słowa i sytuacje stają się pretekstem do tego, aby „przyłapać” bohaterów na czymś znaczącym. Poprzez działania – często automatyczne – bezwiednie objawiają oni prawdę o sobie, o swoim życiu i otoczeniu. Autorka podpatruje sceny w sklepie, w domu czy w autobusie. Obserwuje wymianę zdań między różnymi osobami, często są to wypowiedzi nonsensowne (np. „Ty Kaśka to taka rozwinięta jesteś, to ty kupisz nam piwo!”). W rysunkowym świecie Marty Fic wszystko wcześniej czy później „siada” pod naporem codziennych idiotyzmów. Rysunkom towarzyszą często wierszyki, a nawet sentencje („Siedzisz sobie, spokój cisza, przyjdzie baba, będzie kisza”).

Wystawy indywidualne:
2015 – „Miodzio Miodowicz”, Galeria Kont w Lublinie

Wystawy zbiorowe:
2019 – „Aketoksyd”, NBS 11 (No Budget Show edycja 11)
2016 – „Krew Werk”, Fundacja Galerii Foksal, Warszawa
2017 – „Ubytek-Upadek-Utrata”, NBS 9 (No Budget Show edycja 9)
2015 – „Palindrom”, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot
2014 – „biala.art.pl”, Galeria Biała, Lublin
2014 – MFS/REAKTYWACJA, Galeria Biała, Lublin
2013 – „Pracownia 115”, Dom Kultury LSM, Lublin
2013 – „Autoportret-lustro i inne wspomnienia” (w ramach Młodego Forum Sztuki), Galeria Biała, Lublin
2011 – „Red Bull Sztuka Bazgrołów”, Lublin