Blacha X

Andrzej Bielawski

sucha igła/papier 1993

W pracy widoczne jest zainteresowanie materiałem, który z upływem lat ulega korozji, z czego wynikają kolejne zmiany faktury dzieła. Zestawienie pięciu odłamków metalu wystawionych na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych z czasem zaczyna tracić swą pierwotną stabilną strukturę.

Bielawski bierze za punkt wyjścia swoich dzieł tworzywa nie kojarzące się jednoznacznie z malarstwem i jego atrybutami. Zestawione asymetrycznie nierówne fragmenty tworzą nową całość, zazębiającą się i układającą jak puzzle. Powstaje w ten sposób nowa powierzchnia o nieregularnych zarysowaniach i przebiegach krótkich, szarpanych linii. Wielkie, blaszane fabrycznie walcowane arkusze z upływem czasu zmieniają się w nieforemne płaty, stapiające się ze środowiskiem zewnętrznym.

O Artyście

Andrzej Bielawski

Andrzej Bielawski

Malarz, grafik i rysownik, zajmujący się także fotografią. Wielokrotnie nagradzany w konkursach na najlepszą grafikę. W latach 90. XX w. tworzył „obrazy metalowe”, układane z matryc graficznych lub płatów blachy podlegającej naturalnej erozji. W ostatnich latach posługuje się woskiem, tworząc wielkoformatowe i wielowarstwowe kompozycje.

Więcej o Artyście