Always Look at the Left Side of Life

Tomasz Ciecierski

technika mieszana, 170 x 110 cm 2020/2021

Przemek Matecki

technika mieszana, 170 x 110 cm 2020/2021

Wspólna praca Tomasza Ciecierskiego i Przemka Mateckiego

 

W trakcie pracy nad serią obrazów, nie wiedząc ile ich będzie i jak długo będziemy razem nad nią pracować, ekscytujący był sam proces ich powstawania. Wyszukiwanie, wyciąganie z zakamarków pracowni różnych marginalnych, przypadkowych lub odrzuconych kiedyś, robionych do innych celów, małych, starych i nowych obrazków, fotografii lub przedmiotów, i wspólne nadawanie im innego sensu, znaczenia, ich porządkowanie – to było czymś dla mnie zupełnie nowym. Mieliśmy z Przemkiem fajną zabawę przez rok pandemii.
– Tomasz Ciecierski

 

Wspinałem się po stalowej konstrukcji uciekając przed goniącymi za mną, kiedy oślepiło mnie światło ledowe lampy. Stąd było widać fragmenty pejzażu leżące na ciepłej wykładzinie. Spojrzałem na dno butelki, kolor był zielony. Kolejno zaczęły odpadać mi głowa, potem ręce. Lewa, prawa. Kończyny dolne zostawiłem pomalowane żółtą farbą na następnym obrazie. Zrobiło mi się cieplej, nawet przyjemnie. Po śmierci van Gogha zdałem sobie sprawę, że kobieta na którą patrzę też mnie goni. Biegnie z lewej strony razem ze swoją przyjaciółką, rytmicznie uderzając drewnianymi klockami.
– Przemek Matecki

O Artyście

Tomasz Ciecierski

Tomasz Ciecierski

Należy do grona najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest konstruowanie prac – zarówno rysunkowych, jak i malarskich – z fragmentów, osobnych płócien lub kartek, z których składa większe całości. Prace artysty stanowią swoisty patchwork złożony z obrazów jego filozofii patrzenia na świat, wydobywanych z pamięci wspomnień miejsc oraz związanych z nimi emocji.

Więcej o Artyście
Przemek Matecki

Przemek Matecki

Tworzy obrazy wywodzące się z tradycji Roberta Rauschenberga i stylistyki punk. W gęstą fakturę farb olejnych wkleja elementy zaczerpnięte z kultury masowej: wycinki z gazet przedstawiające modelki czy znalezione na śmietnikach fotografie.

Więcej o Artyście